Polska poszukuje go na całym świecie, rząd uspokaja, że kontenery z węglem płyną do naszego kraju, tak by zabezpieczyć energetykę oraz gospodarstwa domowe. Fakt dotarł do rządowych danych – okazuje się, że mimo trudnej sytuacji Polska wciąż eksportuje ogromne ilości węgla. Wyjaśnienia współpracowników wicepremiera Jacka Sasina są zaskakujące.
Węgiel na fali. W 2023 r. operatorzy masowców i terminali europejskich jeszcze zarobią na transporcie węgla
Węgiel energetyczny stanowił 45% całego eksportu węgla z USA w 2022 r., a węgiel metalurgiczny stanowił 55%. Węgiel energetyczny jest wykorzystywany przez elektrownie węglowe do wytwarzania energii elektrycznej oraz przez konsumentów do ogrzewania domów lub firm. Węgiel metalurgiczny jest wykorzystywany do produkcji stali. Popyt na węgiel metalurgiczny jest pochodną popytu na stal.
- Ton, a węgla koksowego na poziomie 3 mln ton” — poinformował dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mirosław Skibski podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
- “Eksport węgla ma się nieźle” – podkreśliła.
- Operatorzy masowców przetransportowali morzem 258 mln t, podczas gdy w I kw.
- Rozporządzenie Trumpa skieruje wysiłki administracji na cel uratowania elektrowni węglowych, które prawdopodobnie byłyby wycofane, w tym poprzez odblokowanie władz w ustawie o produkcji obronnej z 1950 r.
“Eksport węgla ma się nieźle”. Ekspertka pokazała dane
To wywołało gwałtowny wzrost kosztów energii i powrót do sprawdzonego węgla. Doprowadziło to do większego uzależnienia krajów europejskich od paliw kopalnych. Należy jednak zauważyć, że Europa już jest mniej uzależniona od 30 powodów, dla których handlowcy tracą pieniądze węgla z Rosji.
LPG, ropa i węgiel objęte są zakazem importu. Za to rosyjski LNG płynie do Europy strumieniami
Doprecyzowała też, że węgiel koksujący to połowa eksportu, druga połowa to węgiel energetyczny. – W okresie styczeń 2022 r. – z polskich kopalń wyeksportowano i wywieziono do krajów Unii Europejskiej, 981 tys. Ton – wynika z odpowiedzi wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika na interpelację poselską, do której dotarliśmy.
Aż 44% unijnego importu węgla przez porty pochodziło z Rosji. Zmalał jeszcze bardziej do 3,6%. Węgiel kamienny można podzielić na typy. Poszczególne różnią się między sobą właściwościami i sposobem spalania. Węgiel koksujący to taki typ węgla, który jest przeznaczony do użytku przemysłowego, węgiel energetyczny jest wykorzystywany w energetyce (produkcja prądu) oraz w ciepłownictwie – komunalnym, jak i tym indywidualnym.
ZUS przekazał do OFE 35,76 mln zł
Obecnie rosnące napięcia geopolityczne między Rosją a Ukrainą stanowią ryzyko dla europejskich cen węgla. Nie wiadomo jeszcze, czy wydarzenia te będą miały znaczący wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE, ale Rosja jest kluczowym dostawcą energii do regionu i ma znaczący udział w imporcie węgla i gazu do Wspólnoty. W obliczu licznych deklaracji tzw. Siły wyższej wśród indonezyjskich dostawców oraz niepewności co do tego, jak długo zakaz ten będzie obowiązywał, kupujący zaczęli poszukiwać ładunków na takich rynkach jak RPA, Australia czy Rosja.
Ile węgla eksportuje Polska?
Z faktu, że szczelinowanie i inne techniki wiertnicze Aktualizacja rynku 5 stycznia Rentowności ponownie wyższe, w centrum uwagi minuty FED zwiększyły produkcję gazu ziemnego. Rozwój energii słonecznej i wiatrowej – w znacznym stopniu pod przymusem – również ograniczył zużycie węgla. Transformacja energetyczna Europy zaczyna przynosić konkretne efekty. Jeszcze nie daje się uniknąć paliw kopalnych. Gaz i węgiel będą jeszcze przez pewien czas dostarczane drogą morską. Terminale LNG i masowe w portach europejskich będą jeszcze potrzebne.
- – Opinia publiczna z uwagą śledzi kolejne konferencje rządu i informacje ekspertów dotyczące cen opału (w tym węgla) oraz jego braku w składach.
- Sprzedaż polskiego węgla kamiennego do celów energetycznych na eksport od stycznia do czerwca stanowiła około 3,5 proc.
- Dziś na rynku międzynarodowym węgiel z RPA (Richards Bay Thermal) jest o ponad 52% tańszy niż przed rokiem, a rosyjski (Russia Baltic Thermal) nawet ponad 63%.
Nasz rząd podjął decyzję o zakazie sprowadzania rosyjskiego surowca dużo szybciej, niż zrobiła to Unia Europejska. Unijne embargo obowiązuje bowiem dopiero od 11 sierpnia. Zamknięcie polskich granic dla rosyjskiego węgla oznacza, że w naszym kraju zabraknie 8 mln ton surowca. Jak zapewnia rząd, surowiec płynie już do nas m.in.
– To się dzieje, bo węgiel jest teraz bardzo drogi i górnictwo wykorzystuje tę sytuację, żeby zarobić – stwierdziła w programie “Jeden na jeden” w TVN24 doktor Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska think tanku Forum Energii. Na zakłóceniach podaży surowca australijskiego w największej mierze zyskali producenci węgla w Australii, co przełożyło się na znaczący wzrost cen wszystkich gatunków surowca australijskiego. W konsekwencji płynność na australijskim rynku zamorskim, była słaba. Niektórzy australijscy producenci, którzy zostali w mniejszym stopniu dotknięci brakiem siły roboczej, podali do wiadomości, że zmagają się z ograniczeniami związanymi z pandemią na różnych poziomach łańcucha dostaw. Ekspertka dodała też, że w 2022 roku (do maja) ze wspomnianego 1,44 mln ton do Czech trafiło 631 tys. Ton, a do Niemiec 173 tys.
Specjalista od robienia dobrych biznesów i „dymania frajerów” poinformował też, że polecił rządowi opracowanie możliwości pilnej dostawy Polsce 100 tys. „Mamy wystarczające zapasy i możemy pomóc „naszym braciom” przygotować się do tej zimy” – zapewnił super specjalista od biznesu vel Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że w minionych latach import węgla spadał, tymczasem — jak wynikało z zaprezentowanych przez niego danych — w roku ubiegłym zanotowano wzrost o 61,7 proc.
Na piątym miejscu znalazła się Republika Południowej Afryki z 12,1% udziałem w imporcie Europy. 5,2 mln t węgla sprowadzono z Indonezji, co oznacza wzrost o 705,4% r/r. Sprzedaż węgla na eksport wyniosła 112,3 tys. “Od stycznia do teraz sprzedano poza Polskę około 2,8 miliona ton węgla za 3 miliardy złotych” – podała w ubiegłym tygodniu na Twitterze Maćkowiak-Pandera, powołując się na dane GUS. Maćkowiak-Pandera była pytana w TVN24, dlaczego z jednej strony w Polsce węgla jest za mało, sprowadzamy węgiel z odległych krajów, a jednocześnie trwa eksport surowca z Polski.
Możemy również przeczytać, że w tym samym okresie import wyniósł 5,607 mln ton węgla, w tym koksowego – 1,478 mln ton. Przypomnijmy – węgiel koksujący nie ma zastosowania w energetyce, jest używany do produkcji stali. Z zamieszczonej przez Maćkowiak-Panderę tabelki wynika, że w 2022 roku Polska wyeksportowała 2,877 mln ton węgla, z czego koksowego – 1,434 mln ton. Możemy również przeczytać, że w tym samym okresie import wyniósł 5,607 mln ton węgla, w tym koksowego – 1,478 mln ton. W okresie styczeń-grudzień 2022 r. Import węgla z Rosji do UE spadł o 45,7% rdr do 20,9 mln ton.
Resort aktywów państwowych Jacka Sasina tłumaczy, że po Nierynkowe ryzyko w handlu Forex wybuchu wojny w Ukrainie nie zawarto nowej umowy na eksport węgla. Podkreślił, że w minionych latach import węgla spadał, tymczasem – jak wynikało z zaprezentowanych przez niego danych – w roku ubiegłym zanotowano wzrost o 61,7% r/r. Produkcja energii z węgla w Europie wzrosła znacząco pod koniec miesiąca, ponieważ gwałtowny spadek produkcji energii ze źródeł odnawialnych zwiększył zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych. Według danych Fraunhofer Ise, w dniach stycznia produkcja energii w elektrowniach węglowych wzrosła o 250 MWh do 8,93 GWh. Z kolei produkcja w elektrowniach gazowych wzrosła w tym samym okresie o 2,5 GWh do 10,6 GWh. Z kolei ceny surowca w obszarze europejskiego rynku węgla, przez cały miesiąc podążały trendem wzrostowym, czemu sprzyjały głównie zakłócenia dostaw z Rosji.